Slavíme mezinárodní úspěch

Oskar za popularizaci vědy putuje do liberecké mateřské školy

Liberecká věda sklízí mezinárodní úspěchy. Ředitelka liberecké mateřské školy U Potůčku Renata Rydvalová se zařadila mezi elitní skupinu nositelů evropského ocenění European Science Teacher Award, když na patnáctém ročníku mezinárodní soutěže Science on Stage vyhrála první místo v kategorii Věda a její aplikace. Hlavní cenu se jí podařilo získat s environmentálně orientovaným projektem Medové království v konkurenci více než čtyřseti vítězů národních kol, kterými byli učitelé všech vzdělávacích stupňů z 24 evropských zemí včetně Kanady.

„Byla to neuvěřitelná atmosféra,“ podělila se s námi o dojmy Renata Rydvalová po svém vítězném návratu do Liberce. „Čtyři dny plné radosti z poznávání, tvůrčího přístupu ve výuce a kolegové z celého světa. Byla jsem neskutečně překvapená, když jsem při vyhlašování vítězů při tak velké konkurenci slyšela své jméno.“

Liberec se tím stává významným centrem také v oblasti popularizace a výuky vědy. Loňský národní ročník soutěže stejně jako účast skupinky devíti nejlepších českých reprezentantů v Londýně organizovala Matematicko-fyzikální  fakulta Univerzity Karlovy v Praze za finanční podpory společnosti Jablotron.

Renata Rydvalová se ve své mateřské škole už od jejího vzniku orientuje na environmentální vzdělávání a postupně si i díky podpoře liberecké Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor vytvořila řadu environmentálně orientovaných vzdělávacích programů, díky kterým se děti učí poznávat a rozumět světu kolem sebe. „Díky finanční podpoře Nadace jsme si mohli zakoupit tři první včelstva, která se nám mezitím už rozrostla na šest,“ říká Rydvalová o svém projektu. „Děti se tak učí prakticky poznávat život včel, díky nim si rozvíjejí své předmatematické a sociální dovednosti, stejně jako dovednosti v ostatních přírodovědně technických oblastech a především získají respekt k přírodě kolem sebe.“

Akční učitelka získáním „pedagogicko-vědeckého Oskara“ ale neusíná na vavřínech, v příštích týdnech bude za finanční podpory Odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Libereckého kraje vydávat dětskou publikaci o ježkovi.